Je len opravdu udržitelný?
Z mnoha důvodů získává na popularitě v posledních letech právě lněné oblečení. Je příjemné na nošení, rychle schne a má své kouzlo. Dá se ale o něm říct, že je skutečně ekologický?
Většina oblečení, které dnešní společnost vyrábí, pro svou výrobu spotřebovává ohromné množství chemikálií (formaldehydy, azobarviva, těžké kovy a další). Rostlina lnu jako výchozí surovina pro výrobu lněného plátna se obvykle pěstuje za minimálního použití hnojiv či pesticidů, protože pro svůj růst tyto chemikálie zkrátka nepotřebuje. Jako zdroj je dokonale obnovitelná, rychle rostoucí a její pěstovaní nevyžaduje devastaci životního prostředí. Při jejím pěstování dochází k odčerpávání nemalého množštví CO2 z atmosféry - jeden hektar lnu absorbuje až 3.7 tun CO2.
Ve srovnání s bavlnou ke svému růstu spotřebovává zlomek množství vody. Podle některých zdrojů je to zhruba čtvrtina množství. Určité množství vody, ač těžko vyčíslitelné, se také ušetří díky přirozené vlastnosti lněného vlákna nezachytávat nečistoty, čili méně časté nutnosti lněné oblečení prát. Podle Evropské konfederace lnu a konopí (CELC) připadne v životním cyklu jednoho kusu oděvu téměř 80% procent z celkové spotřeby vody a energie na praní a žehlení, které je
Obrovskou výhodou pro evropského spotřebitele může být fakt, že 85% celosvětové produkce lnu se vypěstuje v Evropě, na rozdíl od bavlny, jejímiž největšími producenty na světě jsou Čína, Indie a USA. Zde je však také důležité zdůraznit, že 77% evropské roční produkce lnu směřovalo ke zpracování do Číny. Pokud nám tedy jde o minimální uhlíkovou stopu, je důležité pátrat nejen po původu rostliny, ale i místě zpracování látek a finálního oděvu.
Během zpracování rostliny lnu navíc vzniká minimum odpadu, protože se zpracuje téměř celá. Jako přírodní materiál je v ideálních podmínkách len 100% rozložitelný za přibližně dva týdny, pozor je však třeba dávat na způsob barvení, ideální je v tomto případě samozřejmě nebarvený přírodní len, a také na doplňky, především nitě, cedulky, knoflíky apod.
Zdroje:
https://cariki.co.uk/blogs/the-green-road/why-is-linen-sustainable
https://www.allergystandards.com/news_events/chemicals-in-textiles-and-the-health-implications/
https://www.conserve-energy-future.com/is-linen-biodegradable.php