Jaký vliv mají materiály oblečení na naše zdraví?
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký můžou mít látky, ze kterých je šité naše oblečení, vliv na naši kůži a celkové zdraví? Mě to v poslední době docela vrtalo hlavou a tak jsem pohledala několik faktů.
O vlivu textilních látek na životní prostředí jsme zde už zlehka mluvili, nejhůře z tohoto pohledu vycházejí syntetické materiály jako polyester nebo nylon, ty mimo jiné na svou výrobu spotřebují obrovské množství energie za vzniku velkého objemu oxidu dusičitého, který má na globální oteplování 300x větší vliv, než stále dokola omílaný oxid uhličitý. Ohledně vlivu na zdraví se dá také říct, že mezi ty nejhorší patří právě zmíněný polyester, nylon, viskóza a akryl. Kůže v nich špatně dýchá a můžou uvolňovat nebezpečné látky způsobující od kožních potíží po bolesti hlavy nebo třeba nespavost.
Vydatně se tyto materiály používají u sportovního oblečení, tam najdeme často perfluorované a polyfluorované chemikálie, které zajišťují odolnost proti skvrnám a vodě. Podle výzkumu na zvířatech některé z těchto PFC narušují schopnost reprodukce, zvyšují riziko rakoviny a mohou poškozovat játra a ledviny. To, zda se dostávají nošením přímo do kůže prokázáno není, v každém případě jsou však tyto látky uvolňovány do přírody jejich výrobou, praním a likvidací.
Toxické látky se do oblečení přidávají hlavně proto, aby uspokojily nároky na některé vlastnosti finálního výrobku, jako je nemačkavost, stálost tvaru a barev nebo příjemný omak. Mezi nejčastější z těchto látek řadíme ftaláty, formaldehydy, azobarviva a jiné toxické kovy.
Mnohem lépe v tomto ohledu vychází například bavlna, ale pouze pokud sáhnete po biobavlně. Konvenčně se při její výrobě spotřebovává velké množství chemie, která má bavlnu čistit, barvit a změkčovat. Při jejím pěstování se využívají kvanta pesticidů - vic než 16% jejich roční světové spotřeby připadá právě na bavlnu. Většina pesticidů se sice při zpracování primární suroviny vymyje, ale nahradí je právě zmíněné toxické chmikále, oleje, vosky, barviva a další látky, které vylepšují vlastnosti výsledné látky, ale taky velmi zatěžují organismus.
A jak možná tušíte, mezi nejzdravější materiály patří právě len. Je mnohem šetrnější k životnímu prostředí, protože jeho pěstování nevyžaduje výrazné chemické zásahy a proces výroby nespotřebovává tak vysoké množství vody, jako jiné materiály. Je antibakteriální, rychle schne, kůže pod ním krásně dýchá. Je obecně doporučovaný lidem s kožními problémy nebo citlivou pokožkou a ne náhodou se dříve používal jako obvazový materiál na rány, protože se mu přikládal léčivý vliv.
Zdroje:
https://womensvoices.org/2018/03/21/how-our-clothing-choices-impact-our-environment-and-physical-health/
https://www.enviwiki.cz/wiki/Nebezpečné_látky_ve_sportovn%C3%ADm_oblečen%C3%AD
https://arnika.org/o-nas/faq/toxicke-latky/odpovedna-spotreba-textil/muze-byt-nebezpecny-textil
http://www.amwa.cz/clanky/konvencni-bavlna/_zobraz=zpracovani-bavlny