Pohádka o lnu
Pamatujete si ještě na pohádku o krtečkovi? Pomohli mu kamarádi zvířátka a nakonec i kalhoty z toho vyšly parádní, ale ve skutečnosti je samotný proces zpracování lnu na textilie poměrně složitý a může trvat několik měsíců.
Tady je základní přehled kroků, které jsou součástí tohoto procesu:
1. Sklizeň lnu: Len se sklízí, když je rostlina dostatečně zralá, což znamená, že její květy jsou odkvetlé a semena jsou zralá.
2. Rozdělení na vlákna: Lodyhy lnu se následně rozdělí na jednotlivé vlákna. Tento proces se nazývá roztřepání. Lodyhy se nejprve namočí do vody, aby se změkčily a vlákna se mohla oddělit. Poté se vysuší a vlákna se oddělí od zbytku rostliny.
3. Čištění: Oddělená vlákna obsahují nečistoty, jako jsou například prach nebo semena. Ty se odstraní pomocí speciálních strojů, které vlákna čistí a separují.
4. Mokré zpracování: Po čištění se vlákna opět namočí do vody, aby se stala pružnější a mohla se dále zpracovávat. Poté se vlákna roztřídí podle kvality a délky. Ta, která jsou méně kvalitní se oddělí a vyrábí se z nich následně koudel nebo taky papír.
5. Sušení: Vlákna se nechají usušit na slunci nebo v sušičce.
6. Vochlování: Vlákna se následně rozčesávají a rovnají. Tento proces se nazývá vochlování.
7. Předení: Po česání jsou vlákna připravena k předení. Vlákna se vyskládají do nití, které jsou následně navíjeny na stroje.
8. Tkaní: Z nití se následně utká výsledná látka.
9. Barvení: Hotové tkaniny se mohou bělit nebo barvit do různých odstínů, tím je metráž hotová.
10. Závěrečné úpravy: Měkčení, sanforizace (ta předchází výraznějšímu srážení následného produktu) nebo nanášení ochranných vrstev pro speciální využití.
Provozy, kde se len zpracovává se často specializují jen na některou část tohoto komplexního procesu, existují ale i ty větší, kde vše probíhá od začátku do konce v jedné továrně. Zpracování lnu je tradičním řemeslem, které je v lidské historii už tisíce let. V moderní době se však používají pokročilé stroje a technologie pro zefektivnění procesu zpracování lnu a zlepšení kvality výsledného produktu.
Na internetu je k nalezení mnoho videí, která ještě o něco lépe přiblíží představu celého procesu. Mně se líbí třeba toto: